فولادهای مقاوم در برابر حرارت

وبلاگ و اخبار

فولادهای مقاوم در برابر حرارت

فولادهای مقاوم در برابر حرارت از آنجا که فولاد در معرض دمای بالا گرما را جذب می کند،

خواص فولاد و مقاومت تسلیم آن بطور قابل توجهی کاهش می یابد. مقاومت در برابر حرارت به این معنی است که فولاد در مقیاس بندی در دمای بالاتر از 500 درجه سانتیگراد مقاوم است قرار گرفتن در معرض گازهای گرم و محصولات احتراق در دمای بالاتر از 500 درجه سانتیگراد. این فولادها فولادهای آلیاژی تقویت شده با محلول جامد هستند.

از آنجا که از این فولادها در محدوده دمایی وسیع مشخصی استفاده می شود، این فولادها معمولاً توسط مکانیزم سخت عملیات حرارتی، محلول جامد و رسوب گذاری تقویت می شوند. تمام فولادهای مقاوم در برابر حرارت از چندین عنصر آلیاژی به منظور دستیابی به خصوصیات مطلوب تشکیل شده اند و در کاربردهایی که مقاومت در برابر افزایش دما بسیار مهم است، مورد استفاده قرار می گیرند.

سطح مقاومت در برابر حرارت فولادهای مقاوم در برابر حرارت به شرایط محیطی که در آن کار می کنند بستگی دارد و نمی توان با یک روش آزمایش مشخص کرد. حداکثر دمای سرویس که بسته به محتوای آلیاژ می تواند تا 1150 درجه سانتیگراد افزایش یابد .

می تواند با حضور برخی از ترکیبات مانند ترکیبات گوگردی ، بخار آب یا خاکستر به شدت کاهش یابد. مقاومت در برابر فلز مذاب و سرباره نیز در این فولادها محدود است.

در فولادهای مقاوم در برابر حرارت، دو عنصر مهم عبارتند از: کروم برای مقاومت در برابر اکسیداسیون و نیکل برای مقاومت و شکل پذیری.

عناصر دیگری برای بهبود این خصوصیات دمای بالا اضافه می شوند.

به طور کلی فولادهای مقاوم در برابر حرارت دو کلاس اساسی دارند. این موارد در زیر آورده شده است:

فولادهای مقاوم در برابر حرارت فریتی / مارتنزیتی

این فولادها دارای ساختار کریستال مکعبی بدنه محور همانند آهن هستند.

این فولادها اساساً از آهن با درصد کمی از عناصر آلیاژی تشکیل شده اند. عنصر اصلی آلیاژ کروم است که درصد آن از 2٪ تا 13٪ متغیر است.

این فولادها همچنین حاوی درصد کمی کربن، سیلیسیم، منگنز، مولیبدن، آلومینیوم و نیتروژن هستند.

این عناصر در سخت شدن رسوب که از رفتار دمای بالای فولاد پشتیبانی می کند، کمک می کنند.

فولادهای فریتی دارای ساختار فریتی آزاد هستند.

این فولادها تحت بارگذاری ضربه مقاومت کمتری نشان می دهند. بالاتر از 900 درجه سانتیگراد، این فولادها دچار درشت شدن دانه همراه با تردی می شوند. شکل گیری فولادهای فریتی دشوار است و از این رو فقط باید با جوشکاری قوس جوش داده شوند. فولادها نسبت به گازهای گوگردی حساس نیستند. گریدهای فریتیک از نظر اقتصادی بودن به دلیل عناصر آلیاژی کمتری که دارند از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. اینها را فولادهای مقاوم در برابر حرارت آلیاژ پایین نیز می نامند.

علاوه بر کروم، برخی از عناصر آلیاژی موجود در گریدهای فریتی عبارتند از مولیبدن، تنگستن، نیوبیوم، وانادیوم، بور و تیتانیوم و غیره.

مقاومت در برابر اکسیداسیون این فولادها در شرایط داغ قرمز نسبت مستقیم با مقدار کروم فولاد است.

فولاد ضد حرارت
فولادهای مقاوم در برابر حرارت

فولادهای فریتی / مارتنزیتی را که برای سرویس دهی در دمای بالا استفاده می شوند می توان بر اساس محتوای عناصر آلیاژی و ریزساختارها به دو دسته طبقه بندی کرد. دسته اول این فولادها را فولادهای کم آلیاژ با 1٪ تا 3٪ کروم در خود و با عناصر آلیاژی کلی کمتر از 5٪ می نامند.

دسته دوم این فولادها، فولادهای مقاوم در برابر حرارت مارتنزیتی هستند. این فولادها شامل فولادهای کروم متوسط ​​با محتوای کروم 5٪ تا 9٪ و فولادهای کروم بالا با محتوای کروم 9٪ تا 12٪ هستند.

کل عناصر آلیاژی موجود در این فولادها از 10٪ تا 20٪ است.

فولادهای دارای کروم بالا دارای قدرت خزش بهتری هستند.

فولادهای مقاوم در برابر حرارت را ازما بخواهید جهت خرید فولاد مقاوم در برابر حرارت با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + ده =

از من قیمت بگیر